• Tüm Kategoriler
  • Anayasa Hukuku Dersleri Genel Esaslar – Türk Anayasa Hukuku

   Fiyat:
   155,00 TL
   İndirimli Fiyat (%5,2) :
   147,00 TL
   Kazancınız 8,00 TL
   Geçici olarak temin edilememektedir. Temin edildiğinde

   Bu ürünün yerine tercih edebileceğiniz ürünler

   153,00 TL
   KDV Dahil 122,40 TL
   600 Soruda Uzlaştırmacılık Sınavına Hazırlık Soru Bankası - Ayhan Çakmak
   45,00 TL
   KDV Dahil 42,00 TL
   %6,7
    
   Anayasa Hukuku, devletin ana teşkilat yapısını düzenleyen temel kanunları inceleyen bir hukuk bilim dalıdır. Anayasacılık, 18. yüzyılda anayasal kanunların ortaya çıkması ile kendine özgü bir hukuk dalı haline gelmiştir. Günümüzde birkaç istisna dışında, her devletin ana teşkilat yapısını düzenleyen "anayasa" adında "temel kanunu" bulunmaktadır. Anayasalar, diğer kanunlardan bazı özellikleriyle ayrılmaktadır. Normlar hiyerarşisinde anayasalar diğer kanunlardan üstündür ve diğer kanunlar anayasaya aykırı olamaz. Anayasaların yapılması ve değiştirilmesi diğer kanunlara göre katı usullere tabidir. Anayasalar hukuk düzeninin temel normlarına yer verdiğinden, diğer kanunlara göre çerçeve özelliğe sahiptir. Anayasalar ideolojik metinlerdir. Anayasaların siyasi anlamı, benimseten ideolojiye göre değişmektedir. Anayasacılık, 17. yüzyılda liberal ideolojiden doğmuş, 20. yüzyılın ilk yarısında sosyalist anayasacılık ve ikinci yarısında İslami anayasacılık ortaya çıkmıştır. İdeolojiler anayasaların maddi konusunda farklılık oluştursa da şekli anlamda anayasalar, devletin ana tekşilat yapısını düzenleyen temel bir kanundur.

   Türkiye'de anayasa hukuku kitaplarında benimsenen genel yaklaşım, "Genel Esaslar-Türk Anayasa Hukuku" ayrımına dayanmaktadır. Çoğunlukla bu iki konu iki ayrı kitapta incelenmektedir. Ancak, bu durum, konuların iç içe geçmesine ve tekrarlara düşülmesine yol açmaktadır. Bu çalışmada, genel esaslar ve Türk anayasa hukuku ayrımı konu bazında uygulanarak farklı bir yöntem izlenmiştir. Altı başlıkta konuların önce genel esasları daha sonra Türk anayasa hukukuna ilişkin yönleri incelenmiştir. Ders kitabı olması nedeniyle basit bir sistematik benimsenerek; Anayasa Kavramı, Devlet, İnsan Hakları, Yasama, Yürütme ve Yargı başlıkları altında tüm konular incelenmiştir.

   Üçüncü baskıda; kitabın sistematiğinde bazı değişiklikler yapılmış, böylece altı başlık altında Anayasa Hukuku Dersleri basit bir sistematik içinde aktarılmaya çalışılmıştır. Ayrıca içerikte önemli güncellemelere yer verilmiştir.

   Konu Başlıkları
   Anayasa Kavramı ve Anayasacılık Hareketleri
   Devletin Unsurları, Şekilleri ve İlkeleri
   İnsan Hakları
   Yasama Organı
   Yürütme Organı
   Yargı Organı
    
   Barkod: 9789750271052 Yayın Tarihi: Eylül 2021
   Baskı Sayısı:  3 Ebat: 16x24
   Sayfa Sayısı: 1256 Yayınevi: Seçkin Yayıncılık
   Kapak Türü: Karton Kapaklı Dili: Türkçe
   Diğer Özellikler
   Stok Kodu9789750271052
   MarkaSeçkin Yayınevi
   Stok DurumuTÜKENDi
   9789750271052

   PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.