Devlet Muhasebesi - Mustafa Karadeniz, Mehmet İpek

Görsel 1
Akfon Puan : 376
Fiyat:
470,00 TL
İndirimli Fiyat (%20) :
376,00 TL
Kazancınız 94,00 TL
Havale / EFT:
364,72 TL
50,79 TL'den başlayan taksit seçenekleri için tıklayın.
Aynı Gün Kargo
Devlet Muhasebesi
ve
5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu
Teori ve Uygulama


Mustafa Karadeniz
Mehmet İpek


İçindekiler

Birinci Kısım
Devlet Bütçesi


I. Bölüm: Devlet Bütçe Teorisi
II. Bölüm: Türkiye’de Merkezi Yönetim Bütçe Süreci
III. Bölüm: Bütçenin Denetimi Ve Kapatılması
 
İkinci Kısım
Devlet Muhasebesi


I. Bölüm: Devlet Muhasebesi Sistemi
II. Bölüm: Yevmiye Sistemi, Belge Ve Kayıt Düzeni
III. Bölüm: Hesaplar
Aktif Hesaplar
Dönen Varlıklar
Duran Varlıklar
Pasif Hesaplar
Kısa Vadeli Yabancı Kaynaklar
Uzun Vadeli Yabancı Kaynaklar
Öz Kaynaklar
Faaliyet Hesapları
Maliyet Hesapları
Bütçe Hesapları
Nazım Hesaplar

IV. Bölüm: Dönem Sonu İşlemleri Ve Yönetim Dönemi

ÖNSÖZ
Bu çalışma Devlet Bütçesi ve Devlet Muhasebesi olmak üzere iki kısımdan oluşmaktadır.
Birinci kısım Devlet Bütçe Teorisi, Türkiye’de Merkezi Yönetim Bütçe Süreci ve Bütçenin Denetimi ve Kapatılması bölümlerinden oluşmaktadır.
İkinci Kısmı ise dört bölümden oluşan bu çalışmanın; birinci bölümünde devlet muhasebesi sistemine, ikinci bölümünde yevmiye sistemi, belge ve kayıt düzenine, üçüncü bölümünde merkezi yönetim kapsamındaki kamu idareleri muhasebesinde çalışan hesaplar işlemleri ile örnek çözümlerine ve dördüncü bölümünde ise dönem sonu işlemleri ve yönetim dönemine yer verilmiştir.
Muhasebe sisteminin; karar, kontrol ve hesap verme süreçlerinin etkili çalışmasını sağlayacak ve mali raporların düzenlenmesi ile kesin hesabın çıkarılmasına temel olacak şekilde kurulup yürütüleceği 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanununda belirtilmiştir.
03.05.2005 tarih ve 2005/8844 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Genel Yönetim Muhasebe Yönetmeliği ile genel yönetim kapsamındaki kamu idarelerinde uygulanacak çerçeve hesap planı ile düzenlenecek raporların şekil, süre ve türlerine ilişkin esaslar belirlenmiştir. Genel Yönetim Muhasebe Yönetmeliğinde tespit edilen esaslar çerçevesinde merkezi yönetim kapsamındaki kamu idareleri için hazırlanan muhasebe yönetmeliği de 01.01.2007 tarihinden itibaren yürürlüğe girmiştir.
Ayrıca ülkemizde Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine geçilmesiyle gerek devlet bütçesinin hazırlanması gerekse de uygulamasında köklü değişiklikler olmuştur. Eserimizde bu temel hususlar dikkate alınmış ve devlet bütçesi bölümü bu minvalde hazırlanmıştır.
Eserimiz ilk kısımda devlet bütçesi önce teorik olarak değerlendirilmiştir. Daha sonra 2021 yılı itibariyle yapılan bütün güncel değişikliklerle birlikte uygulama yönü ele alınmıştır. Daha sonra yine devlet muhasebe sistemi önce teorik olarak ele alınmış daha sonra tüm uygulama örnekleri esere aktarılmıştır. Bu şekilde devlet bütçesi ve devlet muhasebe sistemi disiplinleri bir bütün hâlinde izlenmeye çalışılmıştır.
Eser ile ilgili görüş ve önerilerinizi mustafakaradeniz26@gmail.com ve mipek1970@hotmail.com mail adreslerine gönderebilirisiniz.
Çalışmanın bütün ilgililere faydalı olması dileğiyle...

Mustafa Karadeniz & Mehmet İpek
Ankara
Diğer Özellikler
Stok Kodu9786258136296
MarkaSavaş Yayınevi
Stok DurumuVar
9786258136296

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.