MONOPOL ANAYASA HUKUKU KONU ANLATIMI 3. BASKI 2022

Fiyat:
170,00 TL
İndirimli Fiyat (%20) :
136,00 TL
Kazancınız 34,00 TL
Geçici olarak temin edilememektedir. Temin edildiğinde

Bu ürünün yerine tercih edebileceğiniz ürünler

Hakimlik, Savcılık, Kaymakamlık KPSS ve Tüm Kurum Sınavlarına Hazırlıkta Anayasa Hukuku Konu Anlatım Monopol Yayınları 2022

 

Bu kitap 2017 Anayasa değişiklikleri ve daha sonra yapılan mevzuattaki diğer değişiklikler dikkate alınarak hazırlanmıştır.

Türkiye Büyük Millet Meclisinde kabul edilen 7393 sayılı Milletvekili Seçimi Kanunu İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun anayasa hukuku mevzuatında pek önemli değişiklikler ve yeni düzenlemeler getirmiştir.

6 Nisan 2022 tarihinde Resmî Gazetede yayımlanan işbu Kanun ile 298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun, 2820 sayılı Siyasi Partiler Kanunu ve 2839 sayılı Milletvekili Seçimi Kanun’da değişiklikler ve yeni düzenlemeler olmuştur.


Değişikliklerden ziyadesiyle önemli gördüğümüz ve önemine binaen dikkat çekmek istediğimiz ikisi aşağıda verilmiştir.

.Milletvekili seçimlerinde geçerli olan %10 ülke barajı %7’ye düşürülmüştür. Lakin ifade etmek gerekir ki, Anayasanın 67 inci maddesinin son fıkrasına göre; “Seçim kanunlarında yapılan değişiklikler, yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bir yıl içinde yapılacak seçimlerde uygulanmaz.” Buna göre işbu değişiklik ancak 6 Nisan 2023 sonrası uygulanabilir.

.Siyasi parti kurmak ayrı şeydir, seçime katılma koşullarını sağlayan parti olmak ayrı şeydir. Buna göre değişiklikler öncesi, bir siyasi partinin seçime katılabilmesinin iki yolu vardı. Birincisi TBMM’de grubu olmak, ikincisi ise illerin en az yarısında oy verme gününden en az altı ay evvel teşkilat kurmuş ve büyük kongrelerini yapmış olmaktı. Değişiklikle seçime katılma koşullarının sağlanmış olması bakımından birinci ihtimal kanundan çıkarılmıştır.


Örnek kabilinden verilen bu değişikliklerle ilgili kitap içerisindeki bölüm ve başlıklar güncellenmiş ve yeni sorular hazırlanmıştır.

Kitapta evvela anayasa hukuku genel esaslar kısmı verilmiştir. Bunun maksadı ikinci kısım olan Türk anayasa hukuku kısmının temelini atmaktır.

Kitap bölümlerinin akıcı ve anlaşılır olmasını sağlamak amacıyla bölümün konusuyla ilgili; metin şeklindeki anlatımın yanı sıra tablo ve sorulara da yer verilmiştir. Bu çerçevede kitap içerisinde toplam 803 adet orijinal soruya yer verildiği hususiyle belirtilmelidir.

Kitap, genel kültür çerçevesinde sorulan sorular dahil olmak üzere, anayasa hukukuyla ilgili bilgileri kapsayacak şekilde hazırlanmıştır. Böylece; kaymakamlık, hâkimlik ve diğer kurum sınavlarıyla ilgili kaynak ihtiyacının karşılanması hedeflenmiştir.

Netice itibarıyla kitap konu anlatımı ve soru ihtiyacı olmak üzere başka bir kaynak edinmeyi gerektirmeyecek şekilde hazırlanmıştır.

Kitabın hazırlanmasında emeği geçen herkese müteşekkir olduğumu belirtmek isterim.

Pek kıymetli kariyeri için gayret sarf eden mümtaz insanlar, işbu kitabı müsaadelerinizle ve saygılarımla sizlere arz eder, kitabın hazırlanmasındaki faydanın hâsıl olmasını temenni ederim.

Haziran 2022 / Ankara

Diğer Özellikler
Stok Kodu9786257837576
MarkaMonopol Yayınları
Stok DurumuTÜKENDi
9786257837576

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.