Protokol Soru Bankası Törehan Özdemir Savaş Yayınları 2021

Fiyat:
120,00 TL
İndirimli Fiyat (%30) :
84,00 TL
Kazancınız 36,00 TL
Geçici olarak temin edilememektedir. Temin edildiğinde

Bu ürünün yerine tercih edebileceğiniz ürünler

Hakimlik Kampı Adli Hakimlik Konu Anlatımlı Modüler Set Savaş Yayınları Şubat 2021
1.200,00 TL
840,00 TL
%30
2020 Uzlaştırmacı Sınavına Hazırlık Kitabı - Timuçin Köprülü
120,00 TL
114,00 TL
%5
Kaymakamlık-Hakimlik-Sayıştay
KPSS ve Kurum Sınavlarına Hazırlık

Protokol Soru Bankası

Törehan ÖZDEMİR
Mart 2021


Türkiye'nin İdari Yapısı
Mahalli İdareler
İdare Hukukuna İlişkin
4700 Soru


ÖNSÖZ

Değerli okuyucular,
İdare Hukuku, kamu hukuku alanında yer alan bir hukuk dalıdır. Hukuk dünyasının tüm paydaşları için idare hukuku bilgisi gereklilik arz etmektedir. İdare hukuku sadece hukukçuları ilgilendiren bir alan değildir. İdare hukuku kamu bürokrasisinden özel hukuk alanına kadar etkili olmaktadır.
İdare hukuku, idarenin hukuku değildir. İdare hukuku, idarenin salt idari faaliyetlerine uygulanan özellikli bir hukuktur. Zira idarenin, özel hukuka tabi olan faaliyetleri de bulunmaktadır. Dolayısıyla idarenin hukukundan ziyade “idari faaliyetlerin hukuku” yaklaşımı içerisinde olmak gerekir. Neden idari faaliyetlere ayrı bir hukuk uygulamak gerekiyor, bunu anlamak gerekir.

İdare hukuku, vakıadan yola çıkarak hakikati, olması gerekeni araştıran, bunu yaparken hareketli bir alana ihtiyaç duyan hukuk dalıdır. Sadece olaylara, teşkilata, mevzuata bakarak, ezberleyerek hareketlilik takip edilemez. Önemli olan bu hareketliliği takip etmeye yarayacak az ve öz bilgiyi edinmek ve içselleştirmektir. Teşkilatı bilmek önemsiz değildir; ancak esas önemli olan bunun varlık gerekçesini, mantığını anlamaktır.
Memleket ve millete hizmete sevdalı pek çok yetişmiş gencimizin ideali olan bir meslek olan ve yürütmenin halka yansıyan güler yüzü olan Mülki İdare Amirliği onurlu bir görevdir. Bu görevin esas temeli olan meslek de kaymakamlıktır. Bir kaymakam görev yapmakta olduğu ilçede, Devletin temsilcisi olma niteliğinden kaynaklanan yasal görev, yetki ve sorumluluklara ve bu statüsünün doğal sonucu olarak da hem bürokratik yapılanmada, hem de halkın nazarında haklı bir itibara sahiptir.

Kaymakam devletin yüceltilmesi adına halkın dertlerini çözmeye kendini adamış, bir “hizmet adamıdır”. Bir başka deyişle; Türk Milletinin refahı ve mutluluğu uğruna alın terini döken, hep daha neler yapması gerektiğini düşünen ve tasarım gücü yüksek bir yönetici olarak halkın sorunlarına çözümler üreten ve geliştirendir.

Diğer taraftan, aziz vatanımızın her bir köşesinde üstün hizmetleri bulunan ve sorumluluk duygusu olan toplumsal önderdir. Mülki İdare Amirlerinin başarısı herkes tarafından aynı zamanda devletimizin başarısı olarak da algılanmaktadır.

Bu minvalde, İdare Hukuku, Türk İdari Teşkilatı ve Mahalli İdareleri kapsayan PROTOKOL adlı kitabımı, Kaymakamlık başta olmak üzere Hâkimlik, KPSS ve kurum sınavlarında önemli bir yer tutan “İdare Hukuku” alanında karşınıza çıkabilecek soruları etkili bir şekilde çözebilmeniz ve çıkması muhtemel soru tiplerini görebilmeniz amacıyla, 10 yıllık bir çalışma süreci ve sınav tecrübemin sonunda hazırladım. Gerçekten de çok titiz ve uzun bir çalışmanın sonucu olarak ortaya çıkan bu kitap, öğrencilere ve adaylara sınava hazırlıkta önemli bir kaynak olacaktır.

Bu itibarla asıl görevleri halkı anlamak, halk ile devleti kucaklaştırmak olan kaymakamlarımızın yasal yetkileri özellikle 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu’nda sıralanmış olup, başka birçok kanunda da görevleri yer almakta ve bu düzenlemeler bir kaymakamı taşradaki hizmet alanında çok saygın kişi haline getirmektedir.
Elinizde tuttuğunuz kitabımın 2. Baskısı 6 Şubat 2021 Tarihinde Sonuncusu Çıkarılan 70Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi, 65 Cumhurbaşkanlığı Genelgesi ve 18 Şubat 2021 Tarih ve 3556, 3559, 3560 Sayılı Cumhurbaşkanı Kararlar ile İdare Hukuku alanında yapılan diğer tüm güncel mevzuat değişiklikleri çerçevesinde gözden geçirilip güncellenerek hazırlanmıştır. Ayrıca 2. Baskıda yeni sorular eklenmiş, soru sayısı bir önceki baskıda 2709 soruyken 1991 soru daha eklenerek 4700 soruya ulaşmıştır.

Kaymakamlık sınavı ders çalışma programınız içinde en fazla alana sahip olan kısım bol ve sık şekilde soru çözmek olmalıdır. Sınav netice itibarıyla soru çözme ile kazanılan bir sınavdır. Sınavı kazanmak için öncesinde bol soru çözerek, pratik yapmak gerekiyor. Soru çözmek çalıştığınız konuları daha iyi anlamanızı sağladığı gibi, size sınav öncesinde pratik de kazandıracaktır. Sınav öncesinde bol soru çözerek pratik yapanlar, soru çözmeyenlere göre daha fazla başarılı olmaktadırlar. Özellikle konular içerisinde bulunan önemli noktalar, sorulan sorular içinde vurgulanmaktadırlar. Bol soru çözmenin faydaları maddeler halinde şöyle sıralanabilir:
- Soru çözme hızında aşama aşama ilerleme kaydedersiniz.
- Konuların anlaşılma oranını belirlersiniz.
- Farklı soru tiplerine rastlarsınız.
- Zamanınızı iyi bir şekilde planlamaya yardımcı olursunuz.

Hayatta karşılaşacağımız tüm zorlukların üstesinden gelmenin inanmak, sabretmek ve çalışmak olduğunu biliyoruz. Bu nedenle Kaymakamlık sınavına hazırlanırken sınavı yüksek başarı ile kazanacağınıza mutlaka ve yürekten inanın. İmkansızlıkla mümkün olan arasındaki fark insanın kararlılığında yatar. En zoru harekete geçmek. Gerisi azim ve kararlılıkla geliyor. Damlayan su mermeri, yürüyen gayret dağları deler.

Türkiye’nin her yerinde birinci baskıya yüksek bir ilgi duyarak beni yalnız bırakmayan değerli öğrenci arkadaşlarıma, aynı zamanda kitabın hazırlanmasında ve yayımlanmasında emeği geçen dizgi, düzenlemesini yapan Savaş Yayınevi çalışanlarına teşekkür ederim.
Rahmetli amcam hukukçu Cantürk EGEMEN’e sonsuz sevgi ve saygılarımla…

Fatih/İSTANBUL
23 Şubat 2021
Törehan Özdemir
 


 
 • Baskı Tarihi
 • Mart 2021
 • Baskı Sayısı
 • 2. Baskı
 • Yayınevi
 • Savaş Yayınevi
 • Yazar
 • Törehan Özdemir
 • Sayfa Sayısı
 • 1219
 • Ebat
 • 14x20
 • Cilt
 • -
Diğer Özellikler
Stok Kodu9786257670494
MarkaSavaş Yayınevi
Stok DurumuTÜKENDi
9786257670494

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.