• Tüm Kategoriler
  • Temel Ekonomi - Mehmet Dikkaya, Deniz Özyakışır

   Temel Ekonomi - Mehmet Dikkaya, Deniz Özyakışır
   Görsel 1
   Fiyat:
   45,00 TL
   İndirimli Fiyat (%5) :
   42,75 TL
   Kazancınız 2,25 TL
   42.75 www.akfonkitap.com
   Aynı Gün Kargo
   Temel Ekonomi
   Prof. Dr. Mehmet Dikkaya
   Doç. Dr Deniz Özyakışır


   İçindekiler

   Birinci Kısım:

   Temel Mikro Ekonomi
   İktisadın Evrensel Yasaları
   Talep, Arz Ve Piyasa Dengesi
   Tüketimin Dengesi
   Üretim Ve Maliyetler
   Ürün Piyasaları
   Faktör Piyasaları Ve Refah İktisadı
   İkinci Kısım:
   Temel Makroekonomi
   Makro İktisadın Tarihçesi Ve Milli Gelir Kavramları
   Enflasyonve İşsizlik
   Toplam Harcama Ve Toplam Talep – Toplam Arz Modelleri
   Keynesyen Denge Modelleri
   Para Teorisi Ve Politikası
   Uluslararası İktisat, Kalkınmave Büyüme
   Bölüm Testi
   Kaynakça
   Cevap Anahtarları
   Ekonomi Sözlüğü
   İndeks
   V. BASKI İÇİN ÖNSÖZ
    
   Neden Temel Ekonomi?
   İktisat (ekonomi) bir sosyal bilim olduğu için insanoğlunun sıradan günlük yaşamını konu almaya çalışır. Bunu yaparken, basitleştirme yöntemi kullanarak sayısal ifadeler ve geometrik şekillerden yararlanır. İktisat biliminin duayenlerinden Alfred Marshall, ekonomi için “İnsanoğlunun normal yaşamındaki sıradan ilişkilerini inceleyen bir bilim dalı” demiştir. Bunun için sıradan ilişkilerle iktisat bilimi arasındaki bağlantıları yakalamak, hayatı anlamak açısından önemlidir.
   Sadece iktisat öğrencilerinin değil, sosyal ve mühendislik bilimleri ve meslek yüksekokullarındaki pek çok bölümde okuyan öğrencilerin de bu bağlantıları yakalamaya ihtiyacı vardır. Ekonomi, her şeyden önce hayatın kendisi olduğu için, bu mantığı elde etmek isteyen herhangi meraklı bir okuyucu için de bu kitap öğretici sayılır.
   Kitapta ele aldığımız konular, sade bir dil ve okuyucunun kolayca anlayabileceği güncel örneklerle anlatılmaya çalışılmakta, öğrencileri iktisat denizinde yüzdürmek değil, denizin üstünde sağlam durup yüzmeyi öğrenmelerine yardımcı olmak amaçlanmaktadır.
   Temel Ekonomi kitabımız bu amaç doğrultusunda şekillenmiştir.

   Bu Kitap Neden Farklı?
   • Her konuya, ilgili olabilecek karikatürlerle giriş yapmasıMizah sanatı, toplumsal gerçeklerin anlaşılmasında olduğu gibi, teorik konuların anlaşılmasında da yardımcı rolü üstlenir. Bu anlamda, kitap kapağı başta olmak üzere, bölüm başlarında sunulan karikatürler, teorik konuların mizahi açıklamasını oluşturmaktadır.
   • Her bölümün sonunda kısa bir özetin bulunması; Bu özetle, her bölümü kısaca tekrar etme ve anlaşılmayan kavram ve konulara tekrar göz atma imkânı ortaya çıkacaktır.
   • Her bölümün sonunda, 20 adet çoktan seçmeli sorunun bulunması; Bu çalışma soruları arasında, mesleki sınavlarda sorulmuş sorulara da yer verilmektedir. Kitabı okuyanların bu soruları şimdiden çözmeye başlamasıyla birlikte, mesleki sınavların (KPSS, Uzmanlık, Müfettişlik vs.) hiç de sanıldığı kadar zor olmadığı anlaşılacaktır.
   • Youtube üzerinden sunu videolar, konu anlatımları ve sınav sorularının yayınlanması: Kitabın sunularını, kitaptaki bazı konuları ve ara sınav ve final sorularını cevaplarıyla birlikte YouTube video paylaşım kanalı üzerinden yayınladık. Youtube arama çubuğu üzerinde “Temel Ekonomi” başlığını veya “Ekonominin Temelleri” sözcüklerini aradığınızda bu kitabın kapağının görüleceği bir çalma listesi ile karşılaşacaksınız. Başta öğrenciler olmak üzere tüm okuyuculara, kitabı okuyup soruları çözdükten sonra bu videoları izleyerek konuyu pekiştirmeye davet ediyoruz. Alternatif olarak “İktisat Külliyat” YouTube kanalını öneriyoruz. Bu kanal üzerinden yayınlanan tüm videolarda, iktisada giriş, mikro iktisat, makro iktisat, uluslararası iktisat ve Türkiye ekonomisi alanlarında çok miktarda çözümlü ve açıklamalı konu anlatımları bulacaksınız.
   • Kitabın sonunda Türkçe-İngilizce açıklamalı bir ekonomi sözlüğünün bulunması olması; Bu sözlük, kitapta yer alanve kitapla ilgili olabilecek kavramların kısa açıklamasından ibarettir.
   • Kitabın sonunda indeks kelimelerinin bulunması: İktisadın genel kavramları ile ilgili olan bu kelimeler, kavram-konu ilişkisini görmek açısından anlamlıdır. Kavram ve kişiler üzerinden, iktisatla ile ilgili boşluklar tersten okuma yaparak doldurulabilir.
   • Her bölümün Power Point (Slayt) sunumunun olması:Gösteri çağında yaşadığımızdan, kitaptaki konular ve karmaşık şekil, grafik ve denklemler, ekrana yansıtılacak slaytlarla daha net görülebilecektir.
   Bölüm özetleri, uzun okumaları tekrar etmeye gerek duymayan öğrencilerin bir çırpıda konuya dair bir özet bilgi edinmelerini kolaylaştırmaktadır. Bölüm sonlarındaki test soruları, hem konuların pekişmesine yardımcı olacak hem de kurum sınavları ve mesleki sınavlara hazırlanan öğrencilere temel düzeyde yardımcı olacaktır. Sözlük ise öğrencilerin yabancı oldukları iktisadi terim ve kavramları kısa tanımlarıyla, üstelik İngilizce karşılıklarıyla birlikte öğrenmelerini sağlamaktadır. İktisadi terimlerin İngilizce karşılıklarının öğrenilmesi, öğrencilere Mesleki İngilizce derslerinde de önemli avantajlar sağlayacaktır.
   “Temel Ekonomi” kitabı, Meslek Yüksek Okullarının İktisadi ve İdari Programlarında okutulan İktisat ve Genel Ekonomi dersleri ile İktisadi ve İdari Bilimler Fakültelerinde okutulan, İktisada GirişMikro İktisada GirişMakro İktisada Giriş dersleri yanısıra, Sosyoloji, Endüstri Mühendisliği, Sağlık Bilimleri Yönetimi gibi pek çok bölümde okutulan Genel Ekonomi ve Temel Ekonomi gibi tüm dersler için kaynak kitap niteliğindedir.
   Kitabımız, 240 adet çoktan seçmeli soru içerdiği için bir anlamda mesleki sınavlara hazırlık (küçük bir iktisat soru bankası) kitabı olma niteliği de taşımaktadır. Kısacası hem ders kitabı, hem terimler sözlüğü, hem de soru bankası olarak üç amaca hizmet edecek şekilde tasarlanmıştır. Youtube videolarının eklenmesiyle de okuma anlama boyutuna görsellik adı altında bir dördüncü amaç eklenmiştir.

   Kitabı Okuyan Öğrencilere Notlar
   • Her ne kadar sade bir dille yazılmışsa da bölümleri okurken anlayamadığınız konular, ifadeler, grafik veya şekiller karşınıza çıkarsa editörlerle (mdikkaya@yahoo.com ve dozyakisir@gmail.com) irtibata geçiniz.
   • Lütfen kitabın orijinal baskısına sahip olunuz. Zaten öğrenci yararı gözetilerek sunulan satış fiyatı, başka pek çok benzer kitaba göre oldukça uygundur. Yıllardır ders kitaplarının, öğrencinin bütçesini aşan fiyatlarda satışa çıkarılması konusunda mücadele etmiş ve öğrenciler adına yayınevleri ile sıkı pazarlıklar yapmış öğretim elemanları olarak bu konunun sizin için ne kadar önemli olduğunun Jkesinlikle farkındayız.
   •  
   Kitabı Okutan Öğretim Elemanlarına Notlar
   • Lütfen, muğlak gibi görünen tüm konu, ifade, şekil veya sorular için, ilgili bölümün yazarları ile ve özellikle aşağıda iletişim bilgileri olan “editörlerle” e-mail aracılığıyla irtibata geçiniz.
   • Bu kitap interaktif hale getirilinceye kadar, editörlere e-mail yoluyla ulaşarak her bir bölüm için hazırlanmış“PowerPoint” sunularını isteyiniz. Bu sunular, sürekli bir şekilde güncellenerek ve konu ile ilgili sorularla güçlendirilecek istifadenize sunulacaktır.
   • İlave olarak, kitaptaki konularla ilgili yeterli okuma yapan öğrencilerinizi, İktisat Külliyat YouTube kanalında mevcut olan sunu-videoları izlemeleri için yönlendirebilirsiniz. Bazı konularda, hem sizin değerli çabalarınızı desteklemek hem de başka bir ağızdan konuyu aktarmaya çalışmak açısından konu açıklamalı videolar da bu listede sunulmuştur. Bu videolara ulaşmak için öğrencilerinizin, Youtube kanalında, “Temel Ekonomi” veya “Ekonominin Temelleri” kelimeleri ile arama yapmaları yeterli olacaktır.
   • Kitabın içeriği ile uyumlu olacak şekilde, çoktan seçmeli başka sorulara ihtiyacınız olması halinde de size çok sayıda ara sınav veya final sınavı soruları gönderilecektir.
   En büyük temennimiz, kitabın temel ekonomi bilgisine ulaşmak isteyen öğrencilere ve bu dersi etkin bir şekilde aktarmak isteyen öğretim elamanlarına yardımcı olmasıdır. Kitaptaki bölümlerin akademik etik sorumluğu bölüm yazarlarına ait olup, teknik sorumluluk editörlere aittir.
   Savaş Yayınevi sahibi Barış GEZERKAYA’ya yayın teşviklerinden ötürü minnettarız. Tarık BUĞRAHAN ve Yusuf SEYDA’ya da minik J desteklerinden ötürü teşekkür etmeden geçemeyiz. Kendilerine ayırmamız gereken zamanı kullandığımız ailemizin her bir ferdine anlayış ve hoşgörüleri için şükranlarımızı sunarız.
   Editörler
   Mehmet DİKKAYA & Deniz ÖZYAKIŞIR
   mdikkaya@yahoo.com&dozyakisir@gmail.com
    
   Ankara-Eylül2018

   Genel Özellikler

   Baskı Tarihi     Eylül 2018
   Baskı Sayısı    5. Baskı
   Yayınevi          Savaş Yayınevi
   Yazar               Prof. Dr. Mehmet Dikkaya, Doç. Dr Deniz Özyakışır
   Sayfa Sayısı    372
   Ebat                16x24
   Cilt                   --
   Diğer Özellikler
   Stok Kodu9786052328767
   MarkaSavaş Ders Kitapları
   Stok DurumuVar
   9786052328767

   PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.