• Tüm Kategoriler
  • Türk Kamu Yönetimi - Hamza Ateş

   Fiyat:
   120,00 TL
   İndirimli Fiyat (%4,2) :
   115,00 TL
   Kazancınız 5,00 TL
   14,36 TL'den başlayan taksit seçenekleri için tıklayın.

   Türk Kamu Yönetimi

   Prof. Dr. Hamza Ateş

   Tarihsel Gelişim
   Mevcut Durum
   Örgütsel Yapı
   Yönetim ve Hizmet Usulleri
   Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi Sonrası Değişim ve Dönüşüm Süreci

    

   İçindekiler

   1. Bölüm
   Türk Kamu Yönetiminin Genel Özellikleri
   Hamza ATEŞ - A. Muhammet BANAZILI

   Birinci Kısım
   Türk Kamu Yönetiminin Tarihi Gelişimi
   2. Bölüm
   Cumhuriyet Öncesi Türk Yönetsel Geleneği Ve Kamu Yönetimi
   Oktay KOÇ
   3. Bölüm
   Cumhuriyet Döneminde Türk Kamu Yönetiminin Gelişimi
   Veysel EREN – Abdullah AYDIN
   4. Bölüm
   Türkiye’de Kamu Yönetimi Eğitimi
   Sezai ÖZTOP
   5. Bölüm
   Türk Kamu Yönetiminde Değişim Ve Reform Eğilimleri
   F. Neval GENÇ

   İkinci Kısım
   Türk Kamu Yönetiminin Mevcut Durumu
   6. Bölüm
   Türk Kamu Bürokrasisi
   Elif GENÇ
   7. Bölüm
   Türk Kamu Yönetiminde Temel Sorunlar
   Filiz Tufan EMİNİ
   8. Bölüm
   Türk Kamu Yönetiminin Siyasi, İktisadi Ve Hukuki Çevresi
   Dilek TOPCU

   Üçüncü Kısım
   Örgütsel Yapı
   9. Bölüm
   Merkezi Yönetim: Başkent Örgütü
   Mustafa LAMBA
   10. Bölüm
   Merkezi Yönetim: Taşra (Çevre) Örgütü
   Fatih KIRIŞIK
   11. Bölüm
   Yerel Yönetimler
   Burak Hamza ERYİĞİT
   12. Bölüm
   Hizmet Yerinden Yönetim Kuruluşları
   Özcan SEZER
   13. Bölüm
   Bağımsız İdari Otoriteler
   Yakup ALTAN
   14. Bölüm
   Türk Kamu Yönetiminde Kalkınma Ajansları
   İsmail SEVİNÇ

   Dördüncü Kısım
   Türk Kamu Yönetiminde Yönetim Ve
   Hizmet Usulleri
   15. Bölüm
   Türk Kamu Yönetiminde Planlama
   Yüksel DEMİRKAYA
   16. Bölüm
   Türkiye’de Kamu Personel Sistemi
   H. Tuğba EROĞLU
   17. Bölüm
   Türkiye’de Kamu Mali Yönetimi Ve Bütçeleme
   Fatih SARIOĞLU – Mehmet KARAKAŞ
   18. Bölüm
   Kamu Kurumlarında Hizmet Usulleri
   Sefa USTA – Cenay BABAOĞLU
   19. Bölüm
   Türk Kamu Yönetiminde Denetim
   Özer KÖSEOĞLU
    

   ÖNSÖZ

        Türk Kamu Yönetimi başlığı taşıyan elinizdeki bu eser, Türkiye’de kamu yönetimini; tarihsel gelişimi, mevcut durumu, örgütsel yapısı ve yönetim ve hizmet usulleri yönleriyle incelemektedir. Kitap; öncelikle kamu yönetimi, siyaset bilimi ve kamu yönetimi, siyaset bilimi ve müfredatında kamu yönetimi dersi bulunan diğer bölümlerin ders kitabı ihtiyaçlarını gidermeyi amaçlamaktadır.

        Kamu yönetimi sistemi, değişimin en fazla görünür olduğu alanlardan birisi durumundadır. Özellikle 1980’li yıllardan itibaren Türk kamu yönetimi pratiği, dünyadaki benzer eğilimlere paralel olarak özelleştirme, Yeni Kamu İşletmeciliği ve yönetişim vb. gibi yeni eğilimlerin etkisinde hızlı bir değişim ve dönüşüm sürecinde bulunmaktadır. Özellikle 2000’li yılların başında Türk kamu yönetiminin örgütlenmesinde ve yönetim ve hizmet usullerinde bir çok yenilikler ortaya çıkmıştır. Ancak, 19. Yüzyıldan bugüne kadar hiçbir değişim ve dönüşüm tek başına Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi kadar Türk kamu yönetimini doğrudan etkilememiştir. Cumhurbaşkanlığı hükumet sistemine geçiş ile birlikte, hem askeri hem de sivil bürokrasi köklü bir revizyona tabi tutulmuş, ve Türk kamu yönetiminin Tanzimat yıllarından bugüne gördüğü en büyük değişim süreci başlamış bulunmaktadır. Bu değişim ve dönüşümün tam olarak kavranması ve ders kitaplarına yansıtılması kamu yönetimi eğitimi açısından büyük bir zorunluluk haline gelmiştir. İşte Türk Kamu Yönetimi kitabı, böylesine büyük bir açığı doldurmak için tasarlanmış bulunmaktadır.

       Bu kitap, her ne kadar öncelikle derslerde okutulmak üzere tasarlanmış ise de, içeriği itibariyle kamu yönetimi konusuyla ilgilenen akademisyenler ve uygulamacılar için de önemli bir başvuru kaynağı oluşturmaya adaydır. Çünkü, bu kitabın dizaynı ve içerdiği bilgiler, hem Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi sonrasında ülkemizdeki kamu yönetiminde meydana gelen değişim ve dönüşümü anlama, hem Türk kamu yönetimini bütüncül bir bakış tarzıyla kavrayabilme yolunda önemli katkılar yapmaktadır.

        Bu eser, farklı üniversitelerde görev yapan alanlarında uzman akademisyenlerin ortak bir ürünü olarak kabul edilmelidir. Her ne kadar konuların tasnifi, içeriğinin belirlenmesi ve genel kontrolü tarafımca gerçekleştirilmiş ise de, her bir bölüm farklı yazarlar tarafından kendi bilimsel yetkinliklerini yansıtacak şekilde yazıya dökülmüştür. Bu esere katkı veren akademisyenlerin seçiminde, akademik yetkinliklerini gösterecek şekilde daha önce konu ile ilgili çalışmaları olmasına da özel önem verilmiştir. Bir bakıma, elinizdeki Türk Kamu Yönetimi kitabı, ülkemizdeki kamu yönetimi camiasının birikimini yansıtan bir eserdir.
   Bu kitap, Türk kamu yönetiminin genel özelliklerini anlatan bir bölümün yer aldığı giriş kısmından sonra gelen dört temel kısımdan oluşmaktadır:

        - Tarihi gelişim, mevcut durum, örgütsel yapı ve yönetim ve hizmet usulleri. Tarihsel gelişim; Cumhuriyet öncesi Türk yönetsel geleneği ve kamu yönetimi, Cumhuriyet döneminde Türk kamu yönetiminin gelişimi, Türkiye’de kamu yönetimi eğitiminin tarihi gelişimi ve Türk kamu yönetiminde değişim ve reform eğilimleri başlıklı bölümlerden oluşmaktadır.

       - Mevcut durum kısmında; Türk kamu bürokrasisi, Türk kamu yönetiminde temel sorunlar ve Türk kamu yönetiminin çevresinin anlatıldığı bölümlere yer verilmektedir.

        - Örgütsel yapı kısmında; Merkezi yönetimin başkent ve taşra örgütleri, yerel yönetimler, hizmet yerinden yönetim kuruluşları, bağımsız idari otoriteler ve kalkınma ajansları tanıtılmaktadır.
        - Yönetim ve hizmet usulleri kısmında ise; Türk kamu yönetiminde planlama, kamu personel sistemi, kamu mali yönetimi ve bütçeleme, kamu kurumlarında hizmet usulleri ve Türk kamu yönetiminde denetim üzerinde durulmaktadır.
    

   Bu kitabın kamu yönetimi dersi alan öğrencilere, kamu yönetimi ve genelde sosyal bilimler alanında çalışan akademisyenlere, kamu yöneticilerine ve ilgilenen diğer herkese faydalı olması dileğiyle…

   Prof. Dr. Hamza ATEŞ
   Mart 2019, Üsküdar / İstanbul

   Diğer Özellikler
   Stok Kodu9786257483346
   MarkaSavaş Ders Kitapları
   Stok DurumuVar
   9786257483346

   PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.